ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: α) Τεχνολογίες Συστημάτων Μικροηλεκτρονικής και Πληροφορικής

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνας, Όραση Υπολογιστών, 3Δ ΓραφικάΑν. Καθηγητής Ι. Πρατικάκης
2.Ψηφιακή Επεξεργασία Σημάτων και ΕικόναςΚαθηγητής Ν. Παπαμάρκος
3.Σχεδιασμός και Υλοποίηση Ευφυών Ηλεκτρονικών Συστημάτων ΕλέγχουΚαθηγητής Ι. Λυγούρας
4.Ευφυή συστήματαΚαθηγητής Ι. Ανδρεάδης
5.Νανοηλεκτρονική – ΝανοτεχνολογίαΚαθηγητής Ι. Καραφυλλίδης
6.Ολοκληρωμένα KυκλώματαΕπ. Καθηγητής Γ. Δημητρακόπουλος
7.Μικροτεχνολογία – ΝανοτεχνολογίαΕπ. Καθηγητής Φ. Φαρμάκης
8.Αυτόματος ΈλεγχοςΚαθηγητής Η. Κοσματόπουλος
9.Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου – Υπολογιστική Νοημοσύνη – Ευφυείς Τεχνικές – Όραση ΥπολογιστώνΚαθηγητής Ι. Μπούταλης
10.Στατιστική Ψηφιακή Επεξεργασία και Ανάλυση Ήχου / Εικόνας / ΒίντεοΕπ. Καθηγητής Ν. Μητιανούδης
11.Ψηφιακά ΣυστήματαΚαθηγητής Μ. Μπεκάκος
12.Ψηφιακά ΣυστήματαΕπ. Καθηγητής Χ. Κάχρης
13.Μικροηλεκτρονική – ΟπτοηλεκτρονικήΚαθηγητής Ν. Γεωργουλάς
14.ΗλεκτρονικήΚαθηγητής Γ. Συρακούλης
15.Δίκτυα και ΔιαδίκτυαΚαθηγητής Β. Τσαουσίδης
16.Αλγόριθμοι και Εφαρμογές / Τεχνολογίες Ενίσχυσης της Ιδιωτικότητας / Τεχνολογίες BlockchainΑν. Καθηγητής Π. Εφραιμίδης
17.Επιστήμη Δεδομένων / Ανάκτηση ΠληροφορίαςΕπ. Καθηγητής Α. Αραμπατζής
18.Μεσισμικό για Διάχυτο ΥπολογισμόΕπ. Καθηγήτρια Ε. Κατσίρη

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: β) Τεχνολογίες Συστημάτων και Δικτύων Επικοινωνιών

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.ΜικροκύματαΚαθηγητής Γ. Κυριακού
2.Διαστημική ΗλεκτροδυναμικήΑν. Καθηγητής Δ. Σαραφόπουλος
3.Οπτικές ΕπικοινωνίεςΑν. Καθηγητής Κ. Ζωηρός
4.Ψηφιακές ΤηλεπικοινωνίεςΚαθηγητής Χρ. Κουκουρλής
5.Μεταφορά ΡαδιοκυμάτωνΚαθηγητής Μ. Χρυσομάλλης
6.Κεραίες και Κανάλια για Κινητές ΕπικοινωνίεςΚαθηγητής Μ. Χρυσομάλλης
7.Διαστημική ΤεχνολογίαΑν. Καθηγητής Θ. Σαρρής
8.Διαστημική ΗλεκτροδυναμικήΑν. Καθηγητής Θ. Σαρρής
9.Τηλεπισκόπηση και ΔιαστημικήΚαθηγητής π. Γ. Αναγνωστόπουλος
10.ΕμβιοηλεκτρομαγνητισμόςΚαθηγητής π. Γ. Αναγνωστόπουλος

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: γ) Τεχνολογίες Συστημάτων Ενέργειας και Εκμετάλλευσης Ανανεώσιμων Ενεργειακών Πηγών

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.Ηλεκτρικές ΜηχανέςΕπ. Καθηγητής Ι. Καρναβάς
2.Συστήματα Ηλεκτρικής Κίνησης και ΗλεκτροπαραγωγήςΑν. Καθηγητής Α. Καρλής
3.Ηλεκτρικοί Μετατροπείς Ισχύος για την Εκμετάλλευση των Ανανεώσιμων Πηγών ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Ν. Παπανικολάου
4.Ηλεκτρικοί Μετατροπείς Ισχύος σε Μέσα ΜεταφοράςΕπ. Καθηγητής Ν. Παπανικολάου
5.Συστήματα Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Θ. Παπαδόπουλος
6.ΜηχανοτρονικήΑν. Καθηγητής Σπ. Μουρούτσος
7.ΠρότυπαΑν. Καθηγητής Σπ. Μουρούτσος
8.Προστασία Συστημάτων Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Β. Νικολαΐδης
9.Προστασία / Ευστάθεια Συστημάτων Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Β. Νικολαΐδης
10.΄Ελεγχος Συστημάτων Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Β. Νικολαΐδης
11.Μονωτικά Υλικά Υψηλών ΤάσεωνΚαθηγητής Μ. Δανίκας
11.Τεχνολογίες και Εκμετάλλευση Εναλλακτικών Ενεργειακών ΠηγώνΚαθηγητής Γ. Μπάκος