ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: α) Τεχνολογίες Συστημάτων Μικροηλεκτρονικής και Πληροφορικής

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.Ψηφιακή Επεξεργασία Σημάτων και ΕικόναςΚαθηγητής Ν. Παπαμάρκος
2.Σχεδιασμός και Υλοποίηση Ευφυών Ηλεκτρονικών Συστημάτων ΕλέγχουΚαθηγητής Ι. Λυγούρας
3.Ευφυή συστήματαΚαθηγητής Ι. Ανδρεάδης
4.Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνας, Όραση Υπολογιστών, 3Δ ΓραφικάΚαθηγητής Ι. Πρατικάκης
5.Νανοηλεκτρονική – ΝανοτεχνολογίαΚαθηγητής Ι. Καραφυλλίδης
6.Συστήματα σε Ολοκληρωμένα KυκλώματαΕπ. Καθηγητής Γ. Δημητρακόπουλος
7.Μικροτεχνολογία – ΝανοτεχνολογίαΕπ. Καθηγητής Φ. Φαρμάκης
8.Αυτόματος ΈλεγχοςΚαθηγητής Η. Κοσματόπουλος
9.Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου – Υπολογιστική Νοημοσύνη – Ευφυείς Τεχνικές – Όραση ΥπολογιστώνΚαθηγητής Ι. Μπούταλης
10.Στατιστική Ψηφιακή Επεξεργασία και Ανάλυση Ήχου / Εικόνας / ΒίντεοΕπ. Καθηγητής Ν. Μητιανούδης
11.Ανοχή Σφάλματος σε Κατανεμημένες Πλατφόρμες ΕπεξεργασίαςΚαθηγητής Μ. Μπεκάκος
12.Μη Συμβατική Ηλεκτρονική (Unconventional Electronics)Καθηγητής Γ. Συρακούλης
13.Καινοφανή Ηλεκτρονικά Κωκλώματα και Συστήματα για non von Neumann Υπολογισμούς (Novel
Electronic Circuits and Systems for non von Neumann)
Καθηγητής Γ. Συρακούλης
14.Βιοηλεκτρονική και Βιουπολογισμοί (Bioelectronics and Biocomputation)Καθηγητής Γ. Συρακούλης
15.Δίκτυα και Διαδίκτυα ΥπολογιστώνΚαθηγητής Β. Τσαουσίδης
16.Διαδίκτυα ΥπολογιστώνΚαθηγητής Β. Τσαουσίδης
17.Αλγόριθμοι και ΕφαρμογέςΑν. Καθηγητής Π. Εφραιμίδης
18.Εφαρμογές Τεχνολογιών Ενίσχυσης της Ιδιωτικότητας / Τεχνολογίες BlockchainΑν. Καθηγητής Π. Εφραιμίδης
19.Ανάκτηση ΠληροφοριώνΑν. Καθηγητής Α. Αραμπατζής
20.Εξόρυξη ΔεδομένωνΑν. Καθηγητής Α. Αραμπατζής
21.Μηχανές ΑναζήτησηςΑν. Καθηγητής Α. Αραμπατζής
22.Ανάλυση ΔεδομένωνΑν. Καθηγητής Α. Αραμπατζής
23.Μεσισμικό Διαδικτύου των Πραγμάτων / Δικτύων Αισθητήρων / Διάχυτου ΥπολογισμούΕπ. Καθηγήτρια Ε. Κατσίρη
24.Ομιχλώδης ΥπολογισμόςΕπ. Καθηγήτρια Ε. Κατσίρη
25.Σοβαρά Ηλεκτρονικά ΠαιχνίδιαΕπ. Καθηγήτρια Ε. Κατσίρη

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: β) Τεχνολογίες Συστημάτων και Δικτύων Επικοινωνιών

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.ΜικροκύματαΚαθηγητής Γ. Κυριακού
2.Διαστημική ΗλεκτροδυναμικήΑν. Καθηγητής Δ. Σαραφόπουλος
3.Οπτικές ΕπικοινωνίεςΑν. Καθηγητής Κ. Ζωηρός
4.Ψηφιακές ΤηλεπικοινωνίεςΚαθηγητής Χρ. Κουκουρλής
5.Κεραίες και Διάδοση ΡαδιοκυμάτωνΚαθηγητής Μ. Χρυσομάλλης
6.Διαστημική ΤεχνολογίαΑν. Καθηγητής Θ. Σαρρής
7.Διαστημική ΗλεκτροδυναμικήΑν. Καθηγητής Θ. Σαρρής
8.Τηλεπισκόπηση και ΔιαστημικήΚαθηγητής π. Γ. Αναγνωστόπουλος
9.Διάστημα και ΚοινωνίαΚαθηγητής π. Γ. Αναγνωστόπουλος

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ: γ) Τεχνολογίες Συστημάτων Ενέργειας και Εκμετάλλευσης Ανανεώσιμων Ενεργειακών Πηγών

Α/ΑΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΕΣ
1.Ηλεκτρικές ΜηχανέςΕπ. Καθηγητής Ι. Καρναβάς
2.Προστασία Συστημάτων Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Β. Νικολαΐδης
3.΄Ελεγχος Συστημάτων Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Β. Νικολαΐδης
4.Συστήματα Ηλεκτρικής ΕνέργειαςΕπ. Καθηγητής Θ. Παπαδόπουλος
5.Ηλεκτρικοί Μετατροπείς Ισχύος για την Εκμετάλλευση των Ανανεώσιμων Πηγών ΕνέργειαςΑν. Καθηγητής Ν. Παπανικολάου
6.Ηλεκτρικοί Μετατροπείς Ισχύος σε Μέσα ΜεταφοράςΑν. Καθηγητής Ν. Παπανικολάου
7.Συστήματα Ηλεκτρικής Κίνησης και ΗλεκτροπαραγωγήςΑν. Καθηγητής Α. Καρλής
8.ΜηχανοτρονικήΚαθηγητής Σ. Μουρούτσος
9.ΠρότυπαΚαθηγητής Σ. Μουρούτσος